środa, 25 lipca 2007

Historia nurkowania w Polsce

KALENDARIUM

1913 - została opublikowana pierwsza polska rozprawa naukowa (w języku rosyjskim), zajmująca się problemem choroby kesonowej. Autorem jej był dr med. A. Huszcza.
lata 30 - podwodne prace archeologiczne w Biskupinie prowadzone przez nurków klasycznych
1951 - pierwsze udokumentowane próby nurkowania swobodnego w sprzęcie ABC prowadzone przez pracownika Stacji Morskiej w Sopocie Witolda Zubrzyckiego opisane w książce "Trzy miesiące pod wodą", Warszawa 1956
1953 - Witold Zubrzycki publikuje w czasopiśmie "Morze" serię artykułów poruszających tematykę nurkowania. Od 1953 ten sam autor prowadzi w "Morzu" stałą rubrykę "Nowinki w płetwach" - pierwszy w polskiej prasie "kącik nurkowy".
1953 - dr med. Augustyn Dolatkowski i prof. Walerian Bogusławski tworzą pierwsze polskie powietrzne tabele dekompresyjne
1953 - płetwonurkowie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni rozpoczęli cykl badań podwodnych w zat. Gdanskiej i Puckiej wykorzystując skafandry nurków klasycznych
1953 - zostaje wykonana konstrukcja pierwszego polskiego klasycznego kombinezonu nurkowego, przeznaczonego do nurkowań w jaskiniach - testy sprzętu prowadzono na pływalni MDK w Krakowie.
1953 (luty) - J.Zimna - I nurkowanie w jaskini tatrzańskiej przeprowadzone podczas II wyprawy do Jaskini Zimnej (klasyczny). Nurkowano w jeziorku kończącym 800 m podziemny korytarz.
1955 (październik) - Morskie Oko - pierwsze nurkowanie w jeziorach tatrzańskich. Ekipa nurków badała głębię Morskiego Oka. Organizator: Instytut Budownictwa Podmorskiego w Gdańsku i członkowie Sekcji Speleologicznej PTTK z Krakowa
1955 - powstaje pierwsza sportowa sekcja nurkowania swobodnego zorganizowana przy Klubie Morskim "Ligi Przyjaciół Żołnierza" w Warszawie.
1956 - powstają pierwsze kluby nurkowe działające przy PTTK : Warszawski Klub Płetwonurków i Poznański Klub Płetwonurków "Akwanauta". W tym samym roku WKP i PKP "Akwanauta" organizują pierwsze kursy na stopień podstawowy płetwonurka.
(WKP nad jez. Nidzkim)
1956 - powołana zostaje do życia komórka koordynująca poczynania klubów nurkowych - Komisja Turystyki Podwodnej (KTPodw.) działająca przy Zarządzie Głównym PTTK. W jej skład wchodzą podkomisje: medyczna, szkolenia, imprez, sprzętu, propagandy)
1956 - zostaje przetłumaczona na język polski książka J.Y. Cousteau i F. Dumas: "The Silent World" (Milczący świat). Książkę oddano do druku w październiku 1956 roku. Tłumaczenia dokonał Witold Zubrzycki.
1957 (czerwiec) - w Sopocie zostaje zorganizowany I Kurs Instruktorów Płetwonurkowania, na którym kandydaci wymieniając wzajemne doświadczenia i umiejętności tworzą podstawy nauczania płetwonurkowania.
1957 - pierwsze polskie podwodne badania fauny i flory rejonu Zatoki Puckiej z wykorzystaniem aparatów C-G
1957 - Zakłady Mechaniki Precyzyjnej w Gdańsku przystąpiły do produkcji powietrznych aparatów oddechowych "NEPTUN" projektu inż. Jana Hiszpańskiego. Jest to jednobutlowy (8l/150 atm) aparat, stanowiący replikę aparatu C-G. Waży 15 kg i producent dołącza do niego w zestawie wypornościowy pas z tworzywa sztucznego!
1957/58 (grudzień /styczeń) -Wyprawa eksploracyjna do Jaskini Zimnej zorganizowana Sekcja Taternictwa Jaskiniowego ZG KW. W czasie akcji nurkujący z Wiesławem Maczkiem płetwonurek Stanisław Ogaza uległ wypadkowi. 3 stycznia miała miejsce pierwsza w Polsce nurkowa akcja ratunkowa w tatrzańskiej jaskini. Ogazę uratowano.
1958 - dr Jan Kornaś i mgr Elżbieta Pancer prowadzą badania roślinności dennej Zatoki Gdańskiej w okolicach Rewy korzystając z aparatów C-G (pomaga w badaniach W. Zubrzycki). Praca ukazuje się drukiem w roku 1960.
1959 (styczeń) - powstaje CMAS. Na kongresie założycielskim jest obecny przedstawiciel PTTK - Józef Wierzbicki.
1959 - zostaje ustanowiona Turystyczna Odznaka Podwodna TOP (PTTK).
1959 - I Krajowe Zawody Płetwonurków organizowane przez Sekcję Płetwonurków Klubu Morskiego LPŻ w Warszawie
1960 - polscy płetwonurkowie biorą udział w zawodach w konkurencjach podwodnych podczas II Międzynarodowych Zawodów Płetwonurków odbywających się w miejscowości Auszta na Krymie (ZSRR).
1960 - powstaje prototyp aparatu oddechowego "MORS". W porównaniu ze swoim poprzednikiem -"Neptunem", aparat ten posiada znacznie lepsze parametry działania.
1961 - w Gdyni powstaje I Katedra Medycyny Morskiej przekształcona następnie w Zakład Medycyny Podwodnej
1961 - w Jugosławii odbywa się kurs na I klasę płetwonurka stanowiącą wtedy najwyższy stopień wyszkolenia nurkowego.
1962 - pierwszy Kurs Fotografii Podwodnej organizowany przez KTPodw.
1963 - zostają zorganizowane I Ogólnopolskie Zawody Sprawnościowe Płetwonurków o ?Puchar Wigier". Bierze w nich udział 25-ciu zawodników. W następnych latach obok "Pucharu" są organizowane inne imprezy sportowe: od 1968 roku Basenowe Mistrzostwa Polski Technik Podwodnych - "Srebrna Płetwa miasta Poznania", od 1970 w Warszawie - basenowe mistrzostwa
"Złota Nike" a od 1971 do 1978 zawody w orientacji podwodnej "O Puchar Samotni" w Małym Stawie Karkonoskim.
- zostają wprowadzone nowe, dwujęzyczne książeczki nurka, zawierające tabele dekompresyjne i wytyczne bezpieczeństwa CMAS.
1965 - pierwsze polskie ustawy prawne regulujące aspekty nurkowania zawodowego
1965 - pierwszy wyjazd zagraniczny nad Morze Czarne (BG) zorganizowany przez Komisję Turystyki Podwodnej (szkolenie na stopień średni). Uczestniczy w nim 50 osób.
1966 (maj) - W Tatrach Zachodnich zostało zorganizowane I Ogólnopolskie Seminarium Ratownictwa Jaskiniowego, w trakcie którego poruszano problem bezpieczeństwa nurków w jaskiniach
1966 - ukazuje się pierwszy polski podręcznik nurkowania swobodnego "Poradnik płetwonurka" pod redakcją B. Jasiewicza. Wydawca: ZG LOK.
1966 - Ukazuje się podręcznik z zakresu sprzętu do nurkowania swobodnego autorstwa Jana Hiszpańskiego pt.: "Samodzielne aparaty nurkowe" (Gdynia, 1966)
1967 - Wodowanie pierwszej polskiej kabiny podwodnej "Meduza I" skonstruowanej przez A. Dębskiego
1971 - Komisja Turystyki Podwodnej PTTK zmienia nazwę na Komisję Działalności Podwodnej PTTK. Nowa nazwa ma lepiej oddać różnorodność problemów podejmowanych zarówno przez Komisję jak i przez kluby nurkowania swobodnego.
1971 - w schronisku na Kalatówkach odbywa się I Ogólnopolski Zlot Instruktorów Nurkowania Swobodnego, którego celem jest wymiana doświadczeń i podnoszenie kwalifikacji krajowej kadry instruktorskiej oraz podejmowanie uchwał dotyczących szeroko pojmowanej działalności szkoleniowej.
1971 (luty) - powstaje Federacja Akademickich Klubów Podwodnych przy Biurze Podróży i Turystyki "Almatur". Zrzesza ona nurkujące środowisko akademickie.
1971 - sukces polskiej fotografii podwodnej: nagroda krakowskiego płetwonurka-fotografa Piotra Frołowa na Międzynarodowym Salonie Fotografii Podwodnej w Lizbonie
1973 - uczestnictwo pierwszego polskiego przedstawiciela dr A. Dolatkowskiego w I European Undersea Medical Socjety w Sztokholmie
1973- powołanie Podkomisji Technicznej przy KDP
1977 - powołanie Rady Trenerów przy KDP
1977 - przyznanie pierwszych międzynarodowych stopni instruktorskich dla polskich płetwonurków PTTK
1977 - pierwszy Ogólnopolski Kurs Konserwatorów aparatów nurkowych
1978 - Zaczyna ukazywać się Biuletyn KDP ZG PTTK
1978 - pojawia się nowa konstrukcja Zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Gdańsku: aparat powietrzny KAJMAN. Do dnia dzisiejszego jest on jeszcze używany przez płetwonurków w wielu ośrodkach nurkowych.
1983 - powołanie Kolegium Instruktorów przy KDP
1985 - ukazuje się Zarządzenie Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 29 czerwca 1985 r. w sprawie uprawiania płetwonurkowania. M.P. nr 26, Warszawa, dnia 4 października 1985 r. Dochodzi w ten sposób do ujednolicenia przepisów dotyczących nadawania stopnia nurkowych i wytycznych szkoleniowych dla klubów działających w ramach LOK i PTTK.
1985 - 1987 - powstają prototypy automatów "jednowężowych": "Manta", "Orkan" i "Maza II".
1988 - ujednolicenie książeczki płetwonurka dla LOK i PTTK (wersja polsko - angielska)
1991- powstaje Komisja Działalności Podwodnej LOK, koordynująca działalność nurków zrzeszonych w tej organizacji.
1991- ukazuje się pierwszy numer pisma "Płetwonurek". Pismo wydawane jest nieregularnie do 1993 roku.
1994 - spotkanie grupy inicjatywnej Polskiego Związku Nurkowania Swobodnego
1995 - ukazuje się pierwszy numer miesięcznika ?Magazyn Nurkowanie"
1995 - powstanie Polskiego Związku Płetwonurkowania Sportowego
1995 - przyjęcie Polskiego Związku Płetwonurkowania Sportowego do CMAS

źródło:http://www.nautica.wroclaw.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=117&Itemid=108

Brak komentarzy: